Віктор Мельниченко: "Для припинення незаконних рубок потрібно зробити Систему електронного обліку деревини обов’язковою для усіх лісокористувачів"

«Сьогодні ми демонструємо модуль Сертифікат, який ми розробили разом з нашим замовником – ДП ЛІАЦ. Модуль Сертифікат дає змогу відстежити весь ланцюжок поставок деревини. За допомогою спеціальних формул, які закладені в модулі Сертифікат, ми можемо встановити, чи був кінцевий продукт (меблі, дошка) виготовлений з легально добутої деревини та чи ця деревина придбана легальним шляхом», – зазначив Володимир Молочко, представник Латчбахер Груп, австрійської компанії-розробника Системи ЕОД.

Модуль «Сертифікат» додано до системи електронного обліку деревини (ЕОД). Його мета – автоматична видача документів щодо походження лісу, що повністю виключає людський фактор. Це рішення допомагає відслідкувати не лише легальність походження сировини (кругляку), але й відслідкувати легальність виробів з деревини – дошки, меблів, заготовок.

У майбутньому дія Сертифікату пошириться не тільки на експорт, але й на внутрішній ринок. Проте, як стверджують фахівці ДП ЛІАЦ та Latschbacher, для повної перемоги над незаконною вирубкою Система ЕОД повинна стати обов’язковою для всіх лісогосподарств країни. Сьогодні вона охоплює території Держлісагентства – це приблизно 2/3 лісів України, але ще третина знаходиться у користуванні Міноборони, Мінекології, комунальних підприємств тощо. Там за різними підрахунками заготовлюється від 17% до 27% від загального обсягу деревини. Відсутність сучасних систем контролю вирубки на цих ділянках створює можливості для протиправної діяльності та контрабанди лісу закордон.

«Для припинення незаконних рубок потрібно зробити Систему електронного обліку деревини обов’язковою для усіх лісокористувачів. Проект такої постанови про загальнообов’язковий електронний облік деревини розглядається з 2016 року в Кабміні. Ця постанова уже погоджена та обговорена з усіма необхідними учасниками. Необхідно, щоб дана постанова була прийнята», – прокоментував Віктор Мельниченко, генеральний директор ДП ЛІАЦ, оператора Системи електронного обліку деревини.

Крім того, Віктор Мельниченко додав, що з приводу боротьби з незаконною вирубкою існує багато спекуляцій та закликав журналістів звертатись лише до справжніх експертів: «В ЗМІ розповсюджується багато фейків про лісову галузь. Зокрема, неправдивою є інформація так званого «дослідження» Earthsight щодо збитків від контрабанди на суму 1 мільярд євро. Справа в тому, що сам оборот галузі становить приблизно 0,5 мільярда євро. Тому така інформація не може бути дійсністю і подібні «висновки» навіть складно коментувати».

Система електронного обліку деревини працює в лісгоспах Держлісагентства з 2013 року, а це означає, що всі вони ведуть облік деревини в момент її заготівлі, відповідно маркуючи її пластиковою биркою. Ключова перевага Системи електронного обліку деревини полягає у тому, що вона дає змогу відслідкувати, хто та на основі яких документів заготовив деревину. В Системі ЕОД кожен співробітник входить під власним логіном, а дозвільні документи на рубку (лісорубний квиток) автоматично підвантажуються для проведення робіт із заготівлі.

 

Довідкова інформація

Про ДП "Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр"

Державне підприємство "Лісовий інноваційно-аналітичний центр" створене з метою ведення єдиної державної системи електронного обліку деревини, впровадження інноваційних проектів та програм на державному та відомчому рівнях, надання аналітичних, інформаційних, консультаційних послуг у сфері лісового господарства. Основні напрями роботи підприємства: ведення єдиної державної системи обліку деревини; дослідження кон’юнктури ринку на лісопродукцію; надання допоміжних послуг у сфері лісового господарства; виробництво машин і устаткування для сільського та лісового господарства; забезпечення спецодягом, взуттям та знаками розрізнення працівників лісового господарства; проведення конференцій, семінарів, організація виставок та інших заходів, спрямованих на пропаганду раціонального використання та відтворення лісів.

 

Про компанію Latschbacher Group

Міжнародна група компаній Latschbacher GmbH заснована в 1954 році і наразі є провідним світовим виробником устаткування під марками Signumat, Winforstpro, яке використовується для обліку деревини та пиломатеріалів у лісовому господарстві та деревообробній промисловості.

Основні напрямки діяльності компанії Latschbacher: розробка, впровадження та сервісне обслуговування логістичних програмних рішень для збирання даних і оптимізації виробничих процесів заготівлі та реалізації круглого лісу.

Latschbacher Group постачає свої системи та продукти у більшість країн Європи, в США та Бразилію. Одними з найбільших замовників є державні організації та приватні підприємства Німеччини, Австрії та Швейцарії. Так, система електронного обліку WinforstPro використовується Міністерством харчування, сільського та лісового господарства землі Баварія, Саксонським державним консалтинговим підприємством Sachsenforst, Міністерством лісового господарства землі Рейнланд-Пфальц та ін. У Швейцарії системи Latschbacher розроблені для лісових управлінь кантонів Берн та Санкт-Галлен, у тому числі для теплової електростанції, яка працює на деревинному вугіллі. Систему обліку WinforstPro також використовує австрійська Papierholz Austria GmbH – найбільший торговець лісом у Європі.

У офісах Latschbacher Group працюють близько 100 співробітників у Німеччині, Швейцарії, США, Південній Африці, Бразилії, Польщі та Україні.

 

Про Latschbacher Україна

Постачальником логістичних рішень для підприємств лісогосподарського сегменту бізнесу України є компанія «Латчбахер Україна», яка також є розробником та надає технічну підтримку системи ЕОД, на підставі договору, укладеного з ДП «Укрлісконсалтинг» (зараз – ЛІАЦ) у 2012 році.

Систему електронного обліку деревини було розроблено з 2009 по 2012 рік на базі австрійської моделі ПЗ WinforstPro. Команда спеціалістів компаній Latschbacher AG (Австрія), Timber&Equipment GmbH (Німеччина) та «Латчбахер Україна» адаптувала логістичні інноваційні технології під специфіку вітчизняних підприємств.

У 2013 році систему електронного обліку деревини було впроваджено у 250 лісогосподарських підприємствах по всіх областях та АР Крим, які підпорядковані Державному агентству лісових ресурсів України. На сьогодні системою користуються 273 лісгоспи.

www.latschbacher.com.ua

www.facebook.com/latschbacherukraine


<< Назад