Достатньо захищений?

Достатньо захищений?

Що насправді значить "захищений", і як це можна виміряти?

Словник визначає слово "захищений" як "міцний", "стійкий" або "такий, що має міцну будову та склад".  Останнє визначення, як правило, використовується в описі "захищеного" комп’ютера. Однак відсутнє просте та загальноприйняте визначення того, що робить пристрій захищеним, а не просто якісно зробленим або довговічним.  Давайте поглянемо на захищеність комп’ютерів.  Наскільки захищеним повинен бути пристрій?  Які плюси та мінуси з точки зору вартості та ваги? Які питання слід поставити? І як визначити захищеність?

Хоча є різні методи тестування та оцінювання, організації, яка б керувала, контролювала та стежила за дотриманням переліку стандартів захищеності для мобільних комп’ютерів, не існує.  Як наслідок, термін "захищений" є відносним.  Просто тому, що виробник вважає свій пристрій "захищеним" ще не означає, що він вас задовольнить.  Будь-який "захищений" пристрій має в тій чи іншій мірі підвищену міцність та додатковий захист, але для того, щоб його можна було визначити, необхідно провести детальне дослідження, дізнатися значення перерахованих детальних характеристик захищеності та поставити певну кількість питань.

Заради справедливості слід зазначити, що для виробника, неясність в значенні терміну "захищений" це такий самий недолік, як і для споживача.  Наприклад, незрозуміло навіщо розробляти пристрій, який практично неможливо зламати, коли потрібен лише захист від випадкового потрапляння вологи під час дощу або вібрації від дороги.  З іншого боку, якщо пристрій розроблено для використання в суворих умовах зовнішнього середовища, тоді він повинен відповідати своєму призначенню.

Беручи до уваги вищесказане, розглянемо, що насправді означає захищеність, і які існують її ступені. Головна ціль захисних властивостей полягає в захисті від несприятливого зовнішнього впливу та проникнення.  Пристрій повинен витримати не тільки неакуратне поводження, але і продовжити свою роботу. Цілком очевидно, що "неакуратне поводження" - поняття відносне. Давайте розглянемо декілька прикладів.  Приставка Sony Playstation, наприклад, повинна витримувати постійну увагу дітей, і при цьому не втратити свою здатність зчитувати CD, однак мало хто назве Playstation "захищеним" пристроєм.  Ноутбук на службі в поліцейському патрульному авто повинен витримувати невелику вібрацію та удари, працювати в умовах крайніх температур в салоні автомобіля та в цілому частково грубе поводження день у день.  Тут потрібна деяка ступінь захищеності, але вона незначна у порівнянні з вимогами до пристрою, який буде міцно закріплений всередині танку.  Подібним чином термінал для збору даних, який використовують для зчитування даних лічильника у абонента повинен бути вологостійким (хоча й не обов’язково водонепроникним) та витримувати випадкові падіння.  З іншого боку, пристрій на службі у морських піхотинців США повинно бути повністю водонепроникним та витримувати практично будь-яке мислиме випробування. 

Враховуючи вищезазначене, можна вже дійти до деяких висновків.  По-перше, коли йдеться про захисні якості, слід використати диференційований підхід.  Потрібно з’ясувати від чого слід захищати пристрій, а потім знайти той пристрій, у якого є цей захист.  По-перше, захисні якості вказують на додаткову вартість та вагу.  Немає потреби шукати дорогий максимальний захист, коли буде достатньо якостей більш скромних та дешевих.

Давайте розглянемо деякі питання, які слід поставити собі:

Всередині/ззовні: Пристрій буде використовуватися в приміщенні або поза ним?  Для комп’ютера, який використовуються в приміщенні, вимоги до захищеності практично завжди нижчі, ніж для пристроїв, працюючих ззовні.  

Температура:  Які перепади температур буде витримувати пристрій?  Такий КПК, як Symbol PPT2700, може працювати при температурі від -4 до 122 градусів по Фаренгейту.  Тобто практично в будь-яких умовах: від холодної зимньої ночі у Північній Дакоті до самого полудня в Долині Смерті.  Hitachi ePlate 630ETR, з іншого боку, має більш вузький діапазон робочих температур: від 41 до 104 градусів.  Тільки ви знаєте - достатньо цього чи ні.

Вплив:  Яка вірогідність падіння пристрою?  З якої висоти?  На яку поверхню? Це буде траплятися лише інколи чи щоденно?

Вібрація: Ми, як правило, не думаємо про вібрації як про проблему для електронного обладнання, але постійний вплив вібрації може пошкодити ланцюг та зв’язки.

Вологостійкість:  Якщо ви використовуєте свій пристрій поза приміщенням, чи буде він час від часу падати? Чи доведеться з ним працювати під час дощу?  Чи буде він повністю занурюватися під воду?

Вологість: Знову ж, це те, про що ми особливо не замислюємося.  Але постійна висока вологість може нанести серйозну шкоду чутливим електросхемам, якщо не захистити їх належним чином.

Висота: Чи буде пристрій використовуватися в літаку? На підводному човні? На великій висоті?

Пил та пісок: Пам’ятаєте свій останній похід на пляж? Пісок проникає скрізь.  Якщо ваш комп’ютер буде працювати в умовах піску та пилу у нього повинен бути відповідний захист.

Це всього лише частина параметрів навколишнього середовища, від яких необхідно захищати комп’ютер. До інших факторів можна віднести тепловий удар, грибок, безпечну роботу у вибухонебезпечному середовищі, раптове прискорення, сольовий туман, вогонь зі зброї, обмерзання, та інше.

Після аналізу можливостей виникнення ситуацій та підключення здорового глузду більшість відповідей стають очевидними.  Тепер ви готові до пошуку необхідного обладнання для виконання роботи.  А це означає, що вам потрібно вивчити мову, яку використовують при описі захищених пристроїв.  В Сполучених Штатах вам часто буде зустрічатися посилання на стандарт MIL-STD-810, ступінь захисту IP, та клас захисту NEMA.

Стандарт MIL-STD-810 з’явився в грудні 1961 року та описаний як "Метод кліматичних випробувань, призначених для аерокосмічної та наземної техніки". Спочатку він був опублікований як невеликий документ на 66 сторінок для ВПС США.  За останні 40 років було зроблено шість редакцій, остання з яких, 810F, збільшила документ до 540 сторінок.  В стандарт MIL-STD, в його теперішньому вигляді, входить велика кількість випробувань та методів їх проведення, ціль яких - визначити вплив природніх та штучних факторів на навколишнє середовище.  Для того щоб розшифрувати, що все це значить, знадобиться провести багато досліджень.  В переліку технічних характеристик продукції часто вказано наступне: "розроблено з використанням методу випробувань MIL-STD-810".  Оскільки цих випробувань там сотні, і вони перевіряють різну ступінь захисту, звичайне посилання на MIL-STD-810 дає дуже мало інформації.  Дізнайтеся, які проводилися випробування, чи є звіт по випробуванням, і чи проводилися випробування власними силами або незалежною випробувальною лабораторією.  Це не означає, що випробування своїми силами дають сумнівні результати. Я бачив "камери для проведення випробувань", у великих виробників апаратних засобів вертикального ринку, які справили на мене враження.  Більшість з них проводять випробування самостійно, потім, переконавшись, що продукція пройде незалежну перевірку, її направляють в сторонню лабораторію.

Щоб уникнути складних та неясних моментів , пов’язаних з посиланнями на MIL-STD, деякі виробники вказують ступінь захисту IP (Ingress Protection) для свого обладнання.  Ступінь IP включає в себе лише число, наприклад, IP44, та визначає ступінь захисту електричного обладнання з точки зору герметичності.  Перший номер в діапазоні від 0 до 6 означає захист від твердих об’єктів, що можуть потрапити всередину пристрою.  Другий номер в діапазоні від 0 до 8 означає захист від рідини. Для обох чисел «0» означає відсутність захисту, а найбільше число - максимальний захист. Захищені пристрої, наприклад, мають ступінь захисту IP54.  Цифра "5" означає повний захист пристрою від контактів з елементами, що рухаються та обертаються, а також захист від пилу.  Цифра "4" вказує на захист від бризок води з будь-якої сторони.

Національна асоціація виробників електрообладнання (NEMA) пропонує використовувати іншу систему класифікації.  В документі NEMA 250 наводиться перелік корпусів та їх здатність витримувати різноманітний вплив навколишнього середовища.

Вся ця інформація знаходиться в інтернеті на різних ресурсах.  Стандарт MIL-STD-810 можна знайти за адресою http://assist.daps.mil (необхідно зареєструватися). Тип корпусу NEMA описаний за адресою www.nema.org/engineering/papers/enclosure.html и www.dancon.com/techsup/nema_and_ip.htm. www.bray.com/bulletins/ misc/iprating.html, де показані як ступінь захисту NEMA, так і IP250 і те, як вони взаємопов’язані.

Сподіваємося, що тепер ви вмієте розбиратися у вимогах до захищеності вашого пристрою. Це також допоможе вам оцінити, який вам потрібен рівень захищеності, так само, як ви оцінюєте розмір, вагу, продуктивність та ціну.  В цьому питанні навіть закони фізики грають не останню роль: легше захистити маленький та легкий пристрій, ніж великий та важкий. Невеликі екрани складніше розбити та твердотільний запам’ятовуючий пристрій по природі своїй рідше ламається у порівнянні з обертовим пристроєм зберігання даних.  Дисплей з товстим захисним екраном спереду складніше читати, а на повністю герметичній клавіатурі непросто друкувати.  Наостанок, керуйтеся здоровим глуздом.  Мені траплялися  так звані захищені пристрої, які не відповідали своїй назві, а також звичайні споживацькі вироби, які виглядали куленепробивними.

Комп’ютери в захищеному корпусі чимось схожі на позашляховики, де вибір варується від таких цікавих "повсякденних" моделей, як Toyota RAV4 і до потужного автомобіля Хаммер. Тільки ви зможете вирішити, що вам пасуватиме.


<< Назад